Galeria / Rok 2014 / 11 Listopada - Święto Niepodległości

W dniu 11 listopada 2014 roku w Kawnicach odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości, podczas których uczczona została pamięć wszystkich tych, dzięki którym nasza ojczyzna - Polska, odzyskała niepodległość.

Gospodarzem obchodów był Burmistrz Goliny oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Kawnicach. Obchody rozpoczęły się o godzinie 14:45 przemarszem spod remizy OSP Kawnice pocztów sztandarowych jednostek OSP, strażaków oraz gości do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Kawnicach, w którym o godzinie 15:00 rozpoczęła się Msza Święta koncelebrowana w intencji Narodu, której przewodniczył ks. proboszcz Piotr Ziółkowski. Na czele przemarszu nie mogło oczywiście zabraknąć naszej Orkiestry Dętej OSP Kawnice pod batutą Zbigniewa Żarczyńskiego, która uświetniła również przebieg Mszy Świętej oraz późniejsze obchody przy pomniku.

Po Mszy Świętej nastąpił przemarsz na skwerek pod pomnik Zasłużonych Dla Ziemi Kawnickiej. Po odegraniu "Roty" przez orkiestrę został odczytany Apel Poległych. Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów pod pomnikiem Zasłużonych Dla Ziemi Kawnickiej przez delegację w składzie: Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kawnicach - pani Halina Warzychowska, Sołtys Sołectwa Kawnice - pan Jerzy Modelski, przedstawiciel Zarządu OSP Kawnice - druh Wiesław Podlesiński. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem został odczytany list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, skierowany do Organizatorów i Uczestników akcji zasadzenia Dębu Wolności przez Ochotniczą Straż Pożarną w Kawnicach. Po odczytaniu listu o zasadzenie Dębu Wolności zostali poproszeni: Burmistrz Goliny - pan Tadeusz, Piotr Nowicki, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kawnicach - druh Mariusz Majewski, Proboszcz Parafii Kawnice - ks. Piotr Ziółkowski. Dąb Wolności, aby rósł po wsze czasy i przypominał o tym, jak trudna była walka o naszą niepodległość, został podlany przez trójkę najmłodszych przedstawicieli społeczności kawnickiej. Na zakończenie obchodów przy pomniku orkiestra odegrała pieśń I Brygady Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego pt. "My, Pierwsza Brygada".

Po odprowadzeniu pocztów sztandarowych jednostek OSP uczestnicy obchodów udali się do remizy OSP Kawnice na Wieczornicę, spektakl przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kawnicach, obrazujący dzieje naszej ojczyzny na przełomie wieków, od utraty niepodległości po jej odzyskanie. Występ zachwycił wszystkich oglądających, o czym mogły świadczyć owacje na stojąco. Patrząc na młodych aktorów tego spektaklu, ich zaangażowanie w występ, znajomość historii, można mieć nadzieję, że najmłodsze pokolenia również będą pamiętać o naszych bohaterach, walczących o wolność i niepodległość na przestrzeni wieków, że pamięć o nich nigdy nie zaginie.

APEL POLEGŁYCH.

LIST PREZYDENTA RP.

Święto Niepodległości 2014

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie

Copyright © OSP Kawnice