Galeria / Rok 2015 / Dzień Podchorążego

28 listopada 2015 roku w Kawnicach odbyły się obchody Dnia Podchorążego. W tym roku w wyjątkowej oprawie, ponieważ jednocześnie była obchodzona 185 rocznica wybuchu Powstania Listopadowego. Organizatorami obchodów był Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej, 33 Baza Lotnictwa Transportowego w Powidzu, której Kompania Honorowa uświetniła uroczystość, oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Kawnicach. W obchodach ułanom towarzyszyli wojskowi, parlamentarzyści, samorządowcy oraz wielu mieszkańców, którym bliska jest nasza historia.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 1000 Mszą Świętą polową na Placu Koronacyjnym przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Kawnicach, którą poprowadził ks. proboszcz Piotr Ziółkowski. Po mszy osoby zasłużone dla Szwadronu Kawalerii Ziemi Konińskiej oraz dla 33 Bazy Lotnictwa Ttransportowego w Powidzu otrzymały odznaczenia, podziękowania, pamiątkowe listy i dyplomy. Specjalne wyróżnienia otrzymał senator Piotr Chojnacki, który szesnaście lat temu zakładał szwadron. Gratulacje oraz podziękowania za bezinteresowną pomoc, krzewienie w społeczeństwie patriotycznych wartości i tradycji polskiej kawalerii, a także za uświetnianie uroczystości wojskowych oragnizowanych przez 33 Bazę Lotnictwa Transportowego otrzymał Wiceprezes-Naczelnik OSP Kawnice nasz druh Andrzej Bartczak. Gratulujemy!!! Kolejnym etapem obchodów był przemarsz na skwerek pod pomnik Ku Czci Poległych i Zasłużonych Ziemi Kawnickiej. Pod pomnikiem został odczytany Apel Poległych, Kompania Honorowa oddała salwę honorową, a przedstawiciele służb mundurowych oraz samorządów złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Po oficjalnych obchodach ułani oraz zaproszeni goście udali się do Bieniszewa, w którym na placu przy leśniczówce Szwadron Kawalerii podsumował sezon. Oficjalne zakończenie sezonu nastapiło w remizie OSP Kawnice podczas kolacji. Teraz przed ułanami kilka tygodni zasłużonego odpoczynku.

Dzień Podchorążego 2015